Hogy mennyire és hogyan igyekszünk megérteni, hogy mik a bennünket körülvevő csoport normái és értékei azt egy 1044 egyetemista bevonásával készült tanulmány mutatja. A tanulmányban az egyetemistákat – több amerikai egyetemen párhuzamosan zajlott a kutatás – 3 csoportra osztották.
Az egyik csoport tagjai több személytől ugyanarra a dologra, ugyanolyan előjelű véleményeket olvastak. A második csoport tagjai ugyanazt a véleményt többször is megkapták, de mindig egy és ugyanazon véleményezőtől. A harmadik csoport tagjai egy darab véleményt kaptak kézhez.
Egyrészt beigazolódott a felvetés, hogyha egy véleményt többektől hallottak, akkor azt határozottabban, sajátjukként képviselték a kísérletben résztvevők. Ami meglepő lehet azonban, hogyha ugyanaz a személy többször mondja el véleményét az legalább annyira véleményformálónak bizonyult a kísérletben.
Mivel az egyén túlélése szempontjából nagyon fontos, hogy például a társadalomban a köz véleményét miként sikerül megértse, hogyan alkalmazkodjék a normákhoz ezért érdekes ez a kutatás és az eredménye. Több forrásból érkező impulzusokat és ugyanabból a forrásból ismételten érkező véleményeket közel ugyanúgy fogadunk el hitelesnek a saját véleményünk kialakítása szempontjából.